הצמדת אוזניים
ניתוחים וטיפולים לפנים

הצמדת אוזניים

ניתוח הצמדת אוזניים היינו ניתוח פלסטי שכיח ביותר הניתוח ומתבצע לרוב בילדים בגיל 5 עד 15 וניתן לבצעו גם במבוגרים

הבעיה הפסיכולוגית

על אף שאוזניים בולטות אינן מהוות בעיה רפואית, הן יכולות להעיק על חיי המטופל. התפישה האסתטית של האוזן יכולה להוביל לירידה בערך העצמי, בידוד חברתי ואפילו ואפילו לפגיעה בהישגים הלימודיים בבית הספר \ לימודים על תיכונים. ידוע שהצקות ולעג מצד חברים עלולה לגרום לנזקים לא רק בטווח הקצר, אלא לתחושת השפלה וביקורת עצמית שיכולה להתמשך אל תוך שנות הבגרות ומעבר.

הבעיה הפיזית

אוזניים בולטות היא בעיה תורשתית המשפיעה על 1-3 אחוזים מכלל האוכלוסייה (אם כי האבחנה היא סובייקטיבית והנתון תלוי במה מחשיבים כאוזן בולטת). הבעיה יכולה להופיע באוזן אחת או בשתי האוזניים, כאשר הגורמים נעוצים בהתפתחות לקויה של סחוס בשלבי התפתחות מוקדמים של העובר: קפלי ההליקס של האוזן אינם מתפתחים באופן רגיל או שהם מתפתחים כלפי חוץ. לעתים, הקפלים הניכרים לעין בזמן הלידה נעלמים באופן ספונטני.

עם זאת, אוזניים בולטות אינן משתפרות עם השנים, כאשר כ-30% מהתינוקות המפתחים אוזניים בולטות, נולדים עם אוזניים רגילות והבעייה מופיעה אצלם בשלושת החודשים הראשונים לחייהם. בנוסף, הבעייה עלולה להחמיר כאשר הסחוס הרך מתקפל דרך קבע, בעיקר במהלך הנקה.

הבעיה של אוזניים בולטות היינה אסתטית בעיקרה, ואינה כרוכה בבעיות תפקודיות.

סוגי הטיפול באוזניים בולטות

טיפול מוקדם בתינוקות

חשוב ביותר האבחון והטיפול המהיר, לפני גיל שישה חודשים, סחוס העור מאוד רך ויש אפשרות לעצב ולקבע אותו. בעבר, נעשה שימוש בהדבקת תחבושות, אבל היום נעשה שימוש באמצעי קיבוע משוכללים המטפלים בבעיה באופן מותאם אישית.

קיבוע של האוזן היא טכניקה מאוד אפקטיבית בטיפול בתינוקות. עם זאת, אחרי גיל שישה חודשים, אפשרות הטיפול היחידה היא תיקון באמצעות ניתוח.

טיפול באמצעות ניתוח

ניתן לבצע טיפול לתיקון אוזן אחת או שתי אוזניים מגיל 5. בגיל זה, אפשר לבדוק עם הילד אם הוא תופש זאת כבעיה, ויש עדיין מספיק זמן לתקן את הבעיה ולמנוע הקנטות מצד ילדים אחרים בגן או בבית הספר. כמו כן, ניתן לבצע את הניתוח אצל מבוגרים.

מהלך הניתוח:

הניתוח מתבצע על פי רוב באמצעות הרדמה כללית אצל ילדים והרדמה מקומית אצל מבוגרים, אם כי ניתן לבצע את הניתוח באמצעות הרדמה מקומית גם אצל ילדים ( תלוי לפי מצב בריאותי ושיתוף הפעולה של הילד).

ישנן שיטות שונות לבצע את תהליך הצמדת האוזניים . בחירת הניתוח המתאים תלויה בכמות ובסוג הסחוס הקיים.

במצב שבו מדובר בסחוס רך, שיטת ה-PACO עדיפה. הניתוח קצר יותר ואין צורך לחבוש תחבושות לאורך זמן. מטופלים גם יכולים להבחין בתוצאות הרצויות מייד לאחר הניתוח.

ניתוח ללא ביצוע חתכים הוא גם ניתוח אפקטיבי שאפשר לבצע הן בילדים והן במבוגרים. ההליך פחות פולשני מניתוח פתוח והוא כרוך בפחות סיבוכים פוטנציאליים.

אצל מבוגרים אפשר לבצע מודיפיקציה של ניתוח ללא ביצוע חתכים באמצעות הרדמה מקומית, והתוצאות מצויינות. לאחר הניתוח, אפשר לחזור ולבצע פעילויות יומיומיות רגילות מייד. הניתוח אף כרוך בשיעור נמוך של סיבוכים ובמידה גבוהה של סיפוק מצד המטופלים.

תהליך ההחלמה

אופן ההחלמה משתנה בהתאם להליך המבוצע. יש מטופלים הנדרשים לחבוש סרט או בנדנה סביב ראשם למשך מספר שבועות (בעיקר בלילה).

יש להימנע מחפיפת ראש במשך 14 יום. עם זאת, יש לוודא חיטוי קפדני של אזור האוזניים.

יש להימנע משחייה לפחות במשך השבועיים הראשונים, ובאופן אידיאלי, רצוי להמתין 4-6 שבועות. יש להימנע מספורט מגע למשך 9 שבועות.

סיבוכים אפשריים

סיבוכים אלה הם נדירים ומתרחשים בפחות מ-5% ממטופלים:

  • סיבוכים הקשורים לחומר ההרדמה
  • היווצרות של צלקות קלואידיות (רקמת צלקת ורודה)
  • פתיחה כירורגית של אזור הפצע – פתח קטן בד"כ יחלים באמצעות חבישת האזור ע"י רופא
  •  חוסר סימטריה בין האוזניים
  • אובדן תחושה באזור האוזניים
  • המטומה – יש להתייעץ עם הרופא המנתח. במקרים מסויימים יש לבצע הסרה של קריש דם
  •  חזרה של הפגם או הבליטה באוזן
  •  זיהום – אם הזיהום חמור, הוא יכול להוביל להתפוררות הסחוס ויש צורך לבצע ניתוח מתקן.

תוצאות לטווח רחוק

רוב המטופלים מדווחים על תוצאות מאוד מספקות, עלייה בתחושת הערך העצמי, וחיי חברה משופרים. גם הורים מדווחים על שיפור משמעותי באיכות החיים הבריאותית של ילדיהם בעקבות ניתוח להצמדת אוזניים.

 

הצמדת אוזניים
User Rating 5 (1 vote)
Sending

הוספת תגובה

Click here to post a comment