ניתוחים וטיפולים לגוף

שאיבת שומן

שאיבת שומן Liposuction הוא ניתוח קוסמטי מאוד נפוץ (הנפוץ ביותר במערב) שבמהלכו שומן נשאב מן הגוף במטרה להקנות לגוף מראה יותר חטוב. את הניתוח ניתן לבצע על אזור הבטן, הישבן, ירכיים, הישבן, הצוואר, הסנטר, החלק העליון של הזרוע, בגב ובשוקיים

במהלך הניתוח, השומן נשאב דרך צינורית דקה המוחדרת מתחת לעור באמצעות משאב בעל עוצמה שמחובר לצינורית.

כמה עובדות חשובות על הניתוח:

 • הניתוח מתבצע בדרך כלל תוך הרדמה כללית
 •  יש לשקול את הסיכונים הכרוכים בניתוח, כגון זיהום או צלקות
 • שאיבת שומן איננה אמצעי לירידה במשקל, אלא הליך קוסמטי שתוצאותיו עדינות

מהי שאיבת שומן?

מטופלים המתאימים לעבור ניתוח לשאיבת שומן הם בעלי משקל גוף יציב שברצונם להיפטר מעודפי שומן באזורים מסויימים של הגוף. יש לזכור שהניתוח לא נועד להיות אמצעי לירידה במשקל ואינו טיפול להשמנת יתר.

שאיבת שומן איננה מסירה תאי צללואיט או סימני מתיחה. המטרה של שאיבת שומן הינה אסתטית ונועדה לשפר את קווי המתאר של הגוף.

שאיבת שומן מסירה תאי שומן לצמיתות, מה שמתווה את צורת הגוף. יחד עם זאת, אם המטופל אינו חי אורח חיים בריא לאחר הניתוח, הוא מסתכן בכך שתאי השומן שנותרו מאחור יתחילו לתפוח.

כמות השומן שניתן להסיר באופן בטוח היא מוגבלת.

יש מספר סיכונים הכרוכים בשאיבת שומן, כמו התפתחות של זיהום, אובדן תחושה וצלקות. אם כמות גדולה מדי של שומן מוסרת, ייתכן שהעור יישאר רפוי.

מה היתרונות של שאיבת שומן?

שאיבת שומן הוא הליך שנועד לשפר את מראהו החיצוני של המטופל, ולא נועד כטיפול רפואי בריאותי. במקרים רבים, מטופל שעובר ניתוח שומן יזכה לתוצאות טובות יותר בשילוב של אורח חיים בריא הכולל דיאטה מאוזנת, פעילות גופנית קבועה וכמות מספקת של שעות שינה.

מומחים טוענים שיש להשתמש בשאיבת שומן רק אם המטופל אינו מצליח להשיג את התוצאות הרצויות באמצעות אורח חיים בריא. למשל, אם קיימים אזורים קבועים של שומן שאינם נעלמים גם עם פעילות ותזונה נכונה.

כאשר אדם עולה במשקל, כל תא שומן נעשה גדול יותר ותופס נפח רב יותר. שאיבת שומן מפחיתה את כמות תאי השומן באזורים ספציפיים.

מטופלים צריכים להיוועץ ברופאם לגבי היתרונות והחסרונות של שאיבת שומן לפני שהם מחליטים לעבור את ההליך. יש לזכור שהתוצאות אינן דרמטיות, אלא עדינות.

מומחים אומרים שהמועמדים המתאימים ביותר לשאיבת שומן הם בעלי עור גמיש, כדי שהעור יתאים את עצמו לקווי המתאר החדשים. אנשים שעורם אינו גמיש יותר, עלולים להישאר עם אזורי עור רפויים לאחר שאיבת שומן.

בנוסף, מטופלים צריכים להיות בעלי בריאות תקינה, ואין לבצע את הניתוח באנשים עם בעיות במחזור הדם, מחלות לב, סוכרת או כאלה שיש להם מערכת חיסונית חלשה.

כיצד להתכונן לניתוח?

לפני הניתוח יש לעבור סדרה של בדיקות בריאותיות כדי לוודא כשירות. הצוות הרפואי ימליץ למטופל:

 • להפסיק ליטול אספירין ותרופות אנטי-דלקתיות לפחות שבועיים לפני הניתוח ( בהתייעצות עם הרופא המטפל ).
 • מטופלים החולים באנמיה יתבקשו ליטול תוספת ברזל
 • לנשים מסוימות להפסיק ליטול תרופות למניעת היריון

במהלך הניתוח

אורכו של הניתוח שעה עד 5 שעות

הרדמה  – מטופלים בדרך כלל עוברים הרדמה כללית. הרופא עשוי להשתמש באפידורל לטיפול באזורי הגוף התחתונים. הרדמה מקומית תינתן רק במידה והניתוח מבוצע רק באזורים מאוד קטנים.

שיטות לשאיבת שומן

שאיבת שומן באמצעות תמיסת מלח

ליטרים רבים של חומר מבוסס על מלח מוחדרים מתחת לעור באזור המיועד לשאיבה. השומן נשאב דרך צינוריות קטנות. זוהי השיטה הנפוצה ביותר.

שאיבת שומן באמצעות לייזר LAL

בשיטה זו משתמשים בנוזל TUMESCENT. ההליך הרבה פחות פולשני וכרוך בפחות אובדן דם. צינורית זעירה מוחדרת באמצעות חתך קטן כדי ששולח אנרגיית לייזר וחום לשומן הנמצא מתחת לעור. לאחר הניתוח, המנתח עשוי להשאיר את החתכים פתוחים כדי לאפשר לנוזל העודף ולדם להתנקז מהגוף.

שאיבת שומן בשיטת PAS

שאיבת שומן עוצמתית שבה משתמשים בצינורית מיוחדת המחוברת למערכת מכאנית שנעה במהירות קדימה ואחורה ומאפשרת למנתח להוציא את השומן ביתר קלות.

המסת שומן בעזרת גלי אולטראסאונד

בשיטה זו נעזרים בגלי קול (אולטראסאונד) כדי למוסס את השומן. הותנודות של האולטראסאונד מנפצות את דפנות תאי השומן, הופכות את השומן לנוזל, וכך קל יותר לשאוב אותו. השיטה הזו טובה לאזורים בעלי יותר סיבים, כגון בית החזה הגברי, הגב, ואזורים שבהם בוצעה בעבר שאיבת שומן. לאחר ההליך הזה, יש צורך לבצע שאיבת שומן רגילה כדי להסיר את השומן הנוזלי.

לאחר ניתוח שאיבת שומן

לאחר הניתוח, יתכן אובדן תחושה באזורים מסוימים.

אם עברתם הרדמה כללית, תישארו בבית החולים למשך הלילה. מי שביצע ניתוח באמצעות הרדמה מקומית  יתכן שיוכל לעזוב את בית החולים באותו יום.

תחבושות – מטופלים יחזרו הביתה עם מחוכי לחץ או עם תחבושות באזורי היעד.

משככי כאבים – הרופא בדרך כלל יתן מרשם למשככי כאבים ותרופות נגד זיהומים.

חבורות וסימנים – אזורי היעד יסבלו מחבורות וסימנים עד תום ההחלמה.

אובדן תחושה – מטופלים עשויים לחוות אובדן תחושה באזור שבו הוסר השומן. תופעה זו חולפת תוך 5-8 שבועות.

תוצאות – לא ניתן יהיה להבחין בתוצאות אלא לאחר שהדלקתיות חלפה, תהליך שעשוי להתארך מספר חודשים במקרים מסויימים. בדרך כלל, רוב הנפיחות תחלוף כעבור 4 שבועות, והאזור בו בוצע הניתוח ייראה פחות תפוח.

אם שומרים על משקל יציב יכולים לצפות לתוצאות קבועות. עלייה במשקל לאחר הניתוח עלולה לשנות את אזור התפוצה של השומן. מי שקודם סבל מעודף שומן באזור המותניים, למשל, עלול לגלות שאזור הישבן הוא עכשיו האזור הבעייתי.

סיכונים

כמו בכל ניתוח, גם ניתוח לשאיבת שומן כרוך בתופעות כמו דימום, זיהום, או תגובה שלילית לחומר המרדים. לפניכם רשימה של תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים:

 • אסימטריה בקווי המתאר – אם המטופל איננו בעל עור גמיש, או שהחלים באופן שאינו סדיר, או שהשומן הוסר בצורה לא אחידה, העור עלול להיראות רפוי או גבשושי.
 • דלקתיות – נפיחות שעשוייה להתמשך עד 5 חודשים. במקרים מסויימים, נוזל שממשיך לצאת מאזור החתכים.
 • קרישי דם  \ חבורות
 • אובדן תחושה – תופעה זמנית בדרך כלל
 •   זיהום – תופעה יחסית נדירה שלעתים יש צורך לטפל בה באופן כירורגי
 • תגובה אלרגית לתרופות או לחומר שנעשה בו שימוש בזמן הניתוח

 

שאיבת שומן
תגיות

הוספת תגובה

Click here to post a comment