מאמרים ועצות

דלקת בגיד בכף הרגל – כיצד מתמודדים איתה

דלקת בגיד בכף הרגל – כיצד מתמודדים איתה

הרבה מאוד אנשים, בעיקר ספורטאים, מקצועניים וחובבים, מוצאים את עצמם מתמודדים עם פציעות ודלקות שונות. אלה נובעות מסיבות שונות ויכולות להשפיע על התפקוד שלהם, לא רק בכף הרגל אלא בכלל. במקרים רבים, מדובר בפציעות ודלקות שעלולות לאלץ אותם לעצור תהליכי אימון שהם נמצאים בתוכם, וכן להשתמש באמצעים שונים על מנת שיוכל להתגבר על הבעיה בצורה נוחה ופשוטה.

צריך לזכור, נכון שמדובר בפציעות או דלקות באזור הרגל או כף הרגל, לא משהו שימנע מהם לבצע פעולות סטנדרטיות במהלך היום, לא משהו שימנע מהם לפעול עם הידיים, לאכול, לראות, לקרוא או דברים אחרים שאנחנו נוהגים לעשות במשך היום, אך זה כן יכול להשבית אותם בצורות שונות, ולא פעם זה ייאלץ אותם להשתמש באביזרים ואמצעי עזר שונים. כאמור, זה יגרום להם להקל על כף הרגל, לנוח יותר ואם מדובר בספורטאים חובבים או מקצועיים, הרי שהם יצטרכו גם להפחית עומסים באופן משמעותי, להתאמן פחות ולעבור לסוגי אימונים אחרים.

אחת הדלקות הנפוצות ביותר בכף הרגל, היא דלקת בגיד בכף הרגל. מדובר על דלקת שיכולה לנוע על ספקטרום שבין דלקת מאוד קלה, כזו שתחלוף תוך מספר ימים ולא תדרוש טיפול משמעותי, לבין דלקת ממושכת שתדרוש טיפול אצל רופא או מטפל מוסמך.

דלקת בגיד, נגרמת הרבה פעמים עקב פעילות גופנית עצימה ועמוסה באזור, דוגמא טובה לכך אפשר לראות אצל רצים למרחקים ארוכים או אצנים (רצים למרחקים קצרים) וכן אצל ספורטאים, כגון טניסאים, כדורגלנים וכדורסלנים, אשר חלק גדול מהעבודה שלהם נעשית דרך הרגליים, הם מתמודדים עם עומסים כבדים ועם הזמן נוצרים דלקות. כמו כן, אנחנו יכולים לראות היווצרות של דלקת בגיד, עקב תנועות חוזרות באזור. חשוב להדגיש גם, יש אנשים שהאזור רגיש אצלם יותר ולכן הם יתמודדו עם הבעיה הזאת באופן הרבה יותר מסיבי מאשר אנשים אחרים. סיבה נוספת בגינה אפשר למצוא דלקת בכף הרגל, והיא אופיינת לאזור זה, נעילת נעליים לא נכונות, כאלה שאינן תומכות באזור וגורמות להליכה ויציבות לא טובה.

לפני שנסביר כיצד מתמודדים עם הבעיה, חשוב להבין את הסימפטומים שלה, כיצד היא משפיעה עלינו. מן הסתם, על כל אחד מאיתנו היא תשפיע אחרת. עם זאת הסימפטומים הם די בסיסיים, די דומים. מדובר על תחושת כאב, חולשה באזור, נפיחות, אודם מקומי, תחושה שהגיד איננו נע כפי שהוא אמור לנוע. צריך לציין, אם לא מטפלים בגיד הפגוע באופן מהיר, ייתכן מאוד שזה יוביל לקרע שלו ואז המצב הרבה יותר בעייתי.

כיצד מטפלים בבעיה בגיד

ברמת העיקרון יש למקרים של דלקת בגיד כף הרגל, כמה אפשרויות טיפול.

האפשרות הבסיסית ביותר היא טיפול באופן עצמאי. זה אפשרי באמצעות מנוחה. למשל, הפסקת פעילות גופנית, שימוש בקרח, תחבושות, דברים פשוטים שיכולים להקל על הגיד ועל כף הרגל בכלל.

כאמור, יש לקרר את המקום על ידי קרח, חשוב לזכור לא להניח את הקרח ישירות על המקום אלא לעטוף אותו במגבת בשביל למנוע כוויות קור. יש לעשות את זה פעמיים-שלוש ביום, בכל פעם למשך עשרים דקות בערך. אם זה לא עוזר והכאב נמשך, אז אפשר להשתמש במשככי כאב, אחרי התייעצות עם רופא.

מעבר לכך, אפשר לקבל טיפול מאיש מקצוע, למשל, טיפול פיזיותרפיה שכולל עיסוי, שימוש בקרני לייזר, גלי קול וכן במקרים קיצוניים, אפשר להשתמש בזריקות ואפילו בניתוחים אם מדובר בדלקות שלא חולפות והבעיה רק מחמירה.