כללי

מה חשוב לדעת לגבי כתר בשן?

מה חשוב לדעת לגבי כתר בשן

במרפאות השיניים השונות תמצאו מגוון רחב של טיפולים. בין אותם טיפולים מוכרים ישנו טיפול של כתר בשן, במאמר זה נרחיב לגבי נושא זה.

מהו כתר בשן?

הכתר בשן הוא החלק הנראה לעיני כל והוא מכוסה אמייל. הכתר בשן במסגרת טיפולי השיניים, מהווה תחליף מלאכותי לכותרת הטבעית בשן. הכתר מותקן ברוב המקרים כשהשן ניזוקה בצורה חמורה. הכתרים המלאכותיים עשויים לרוב מסגסוגת מתכתית שעליה מאוחה חרסינה המגיעה בגוון המתאים לשאר השיניים בחלל הפה.

סוגי כתרים

כיום ניתן לבצע שישה סוגי טיפולים של כתר בשן.

  • כתר יצוק: עשוי לרוב ממתכת זהב ללא ציפוי חרסינה, ולכן הוא טיפול אשר מעניק מענה תפקודי אך לא אסתטי. ציפוי של כתר יצוק ייעשה לרוב אך ורק עבור שיניים אחוריות.
  • כתר חרסינה מאוחה למתכת: במקרה זה הכתר בשן כולל שילוב של סגסוגת מתכתית וציפוי של חרסינה המותך מעל. טיפול זה מעניק פתרון אסתטי לכל מיקום בחלל הפה, אך יש פעמים שהשימוש בחומרים אלו מביא להיווצרות של הילה אפורה כחולה בין שולי הכתר לחניכיים.
  • כתר קפטק או גלוונו: כתר בשן המכיל אחוז גבוה של זהב ובכך מביא לגירוי נמוך של החניכיים ואף מאפשר התאמה רחבה יותר של שולי הכתר לשן עצמה. מדובר בסוג של כתר המהווה תחליף ראוי ואסתטי עבור שיניים קדמיות.
  • כתר חרסינה: כתר העשוי אך ורק מחרסינה ללא מתכות, כשגם הוא מעניק מראה אסתטי ברמה גבוהה, ומותאם לטיפול בשיניים קדמיות. החיסרון הבולט בטיפול זה הוא בכך שנדרשת הכנה הנחשבת לאגרסיבית בהשחזת השן. מעבר לכך רצוי שטיפול זה ייעשה על ידי רופא שיניים בעל ניסיון שלו מיומנות גבוהה ומדויקת.
  • כתר זירקוניה: כתר בשן הנחשב ליקר ביותר וכזה גם הכי אסתטי. הכתר בנוי מחומר הדומה ליהלום מלאכותי ואינו כולל בתוכו מתכת. כתר הזירקוניה נחשב לחומר חזק ועמיד לשנים רבות, אינו מגרה את החניכיים, נמצא מתאים לחלל הפה בצורה מרבית מבחינה ביולוגית ומאפשר התאמת צבע הכתרים לצבע וגוון השיניים. מדובר בכתרים הנעשים באמצעות חריטה תלת ממדית, מה שמאפשר ייצור מהיר שלהם תוך רמת דיוק גבוהה למבנה החניכיים.
  • כתר EMAX: כתר העשוי חרסינה אשר עברה תהליך של דחיסה ועיבוד בתנאי לחץ גבוהים. תהליך המעניק תוצר של חומר חזק, עמיד ואסתטי. סוג כתר זה נעשה לרוב בשיניים קדמיות, והוא נחשב ליקר לעומת סוגי הכתרים האחרים. גם כאן נדרשת רמת מיומנות גבוהה של רופא השיניים וטכנאי המעבדה.

באיזה כתר בוחרים?

הבחירה בסוג הכתר צריכה להיעשות כמובן יחד עם רופא השיניים שלכם וזאת בהתאם למצב חלל הפה, ציפיות המטופל ותקציבו. לרוב, כשמדובר בכתר לשן עבור שיניים קדמיות מומלץ לבחור בכתר חרסינה מלא ללא מתכת או בכתר זירקוניה.