הרמת עפעפיים
ניתוחים וטיפולים לפנים

הרמת עפעפיים

אזור העיניים הוא האזור הראשון של הפנים שבו ניתן להבחין בסימני הזדקנות. זהו גם האזור הניכר ביותר למי שמביט בכם. ניתוח להרמת עפעפיים הוא אחד הניתוחים הקוסמטיים הפופולריים ביותר. זהו גם הליך פשוט ומינימלי במידת הפולשניות שלו

באמצעות ניתוח קוסמטי להרמת עפעפיים ניתן לתקן "שקיות" מתחת לעיניים ועפעפיים שמוטים \ נפולות באמצעות ניתוח יחסית פשוט תוכלו לרענן את מראה הפנים ולהעניק לו מראה יותר צעיר עם הרגשה פנימית הרבה יותר נוחה.

כיצד מתבצע הניתוח?

ניתוח להרמת עפעפיים מתבצע ע"י הסרת העור העודף וכיסי השומן מהעפעפיים העליונים והתחתונים. מטופלים רבים משלבים את ההליך עם טיפולים כמו הרמת גבה כדי להגביה גבות שמוטות, או במילויים קוסמטיים שונים ( כגון זרקת בוטוקס )  כדי לטפל בקמטים שבצידי העיניים.

למי מתאים ניתוח להרמת עפעפיים?

מצבים רפואיים שונים הקשורים לתפקוד העין יכולים למנוע התאמתו של מועמד לניתוח. הרבה נשים וגברים היום בוחרים לעבור ניתוח להרמת עפעפיים מסיבות אסתטיות ורפואיות כאחד. ומי שיכול להתאים   הם מי שיש להם:

 • עפעפיים עליונים נפוחים. במקרה זה הניתוח ישפר את מראה השקיות מתחת לעיניים והנפיחות.
 •  עור עודף בעפעפיים העליונים. המנתח יוכל למתוח ולהסיר את העור העודף.
 • עיניים עייפות. כאן ההליך ישפר את העיניים שהתרופפו בעקבות הגיל.
 • במצב פיזי ומנטלי תקין. הניתוח הוא אמנם הליך פשוט, אך קיימים סיכונים שונים שעליכם לקחת בחשבון. מועמדים מתאימים חייבים לשקול גם את הסיבוכים לפני שהם ניגשים לביצוע הניתוח.
 • בני 18 + רוב המטופלים הם אנשים מעל גיל 37 או במקרים של תורשה גנטית.
 • מציאותיים בנוגע לתוצאות הניתוח – חשוב ביותר לבצע תיאום ציפיות מול המנתח.

שיקולים רפואיים

גם מטופלים שנראה שהם מועמדים אידיאלים לניתוח להרמת עפעפיים עשויים לא להתאים לביצוע ההליך הרפואי. כמה מהסיבות היכולות למנוע כשירותו של אדם לעבור את הניתוח כוללות גלאוקמה ועיניים יבשות שניתוח עלול לדרדר את המצב.

מצבים רפואיים נוספים  – פעילות של בלוטת התריס, סוכרת ולחץ דם גבוה, מחלת לב וכלי דם. גם אנטומיה לקויה של ארובת העין, או מבנה עין שאינו מסוגל לתמוך בהליך עשויים להוביל לכך שהמנתח יחליט שאינכם כשירים לעבור את הטיפול הקוסמטי.

כיצד עליי להתכונן לניתוח

השלב הראשון הוא לקבוע פגישת ייעוץ עם הרופא המנתח. יחד עם הרופא מציבים ציפיות ריאליסטיות לגבי התוצאות הרצויות, ועוברים על העלויות הכרוכות בניתוח. הרופא המנתח יסביר את שלבי הניתוח בפירוט, ועשוי להמליץ על הליכים נלווים, כמו ניתוח להרמת הגבה, מתיחת פנים , הזרקת בוטוקס או פילינג בסנטר.

חשוב ביותר עליכם לידע את הרופא אם יש לכם לחץ דם גבוה, מחלת לב, או אי אילו הפרעות דם, מאחר שאלה יכולים להוות סכנה בזמן הניתוח הקוסמטי. כמו כן, המנתח הפלסטי ישאל אתכם אם עברתם ניתוח עיניים כלשהו בעבר, ואפשר שיבקש מכתב מרופא המשפחה לגבי מצבכם הבריאותי הכללי.

בשבועות שלפני הניתוח

בשבועות שלפני הניתוח חשוב להפחית או אפילו להימנע לגמרי מעישון ומשתיית אלכוהול. אם אתם נוטלים ויטמין E, תצטרכו להפסיק ליטול אותו ( בהתייעצות עם הרופא המנתח \ מטפל ) . כמו כן יש להימנע מנטילת גינגקו בילבואה וג'ינסנג, הגורמים לדימום ממושך מן הרצוי לאחר הניתוח. מאותה סיבה, יש להימנע מנטילת אספירין וכל תרופה המכילה איבופרופן. היוועצו עם המנתח לגבי נטילת תרופות אלטרנטיבות לתרופות הללו.

ביום הניתוח

לפניכם רשימה של דברים שכדאי שיהיו בבית לתקופת ההחלמה:

 • קוביות קרח
 • מטליות/מגבות פנים נקיות
 • שקיות ניילון בגודל כ-2 ליטרים כדי להכין שקיות קרח
 • קערה נקייה למים קרים
 • בקבוק דמעות מלאכותיות
 •  רפידות (גאזות)

בנוסף, דאגו שיהיה מי שיאסוף אתכם ממקום הניתוח. כמו כן, המנתח עשוי להמליץ לא לאכול או לשתות לאחר חצות ביום שלפני הניתוח.

עצות נוספות ליום הניתוח

 • יש להתקלח , לחפוף את הראש ולנקות את הגבות.
 • אין להתאפר או להשתמש בכל מוצר קוסמטי אחר על עור הפנים.
 • יש לבוא לבושים בביגוד נוח.
 • אין להביא לניתוח ריסים מלאכותיים, עדשות מגע, תכשיטים או כל אביזר שאינכם צריכים בזמן הניתוח
 •  יש לוודא עם המנתח שבאפשרותכם להמשיך ליטול תרופות רגילות או טיפות עינים שאתם רגילים לקחת. תוכלו ליטול אותם בבוקר של יום הניתוח.
 • חשוב לוודא שיש מי שייקח אתכם הביתה לאחר הניתוח.

ניתוח להרמת העפעפיים התחתונים והעליונים

ניתוח להרמת עפעפיים הוא הליך פשוט שיכול להעניק לפניך חיוניות ומראה יותר צעיר. ניתוח להרמת העפעפיים העליונים יעיל עבור מי שיש לו עפעפיים נפולים המשבשים את הראייה.

ניתוח עפעפיים תחתונים יעיל למי שרוצה לתקן עפעפיים תחתונים נפולים או נפוחים. הניתוח נועד להסיר עודף רקמות ושומן וליצור מראה צעיר יותר. יש מטופלים שעוברים את הניתוח בהרדמה מקומית, אם כי ניתן לבקש לקבל הרדמה כללית.

הניתוח להרמת העפעפיים העליונים

במהלך ניתוח מסוג זה, המנתח יסלק עודפים של רקמות עור ושומן היוצרים מראה נפול ונפוח של העפעפיים. החתכים יבוצעו בקפלים הטבעיים של העפעפיים העליונים, כך שכל צלקת שנותרת תישאר מוסתרת. המנתח יסלק כל עור עודף המפריע לשדה הראייה או הגורם למראה נפול או עייף. במקרים מסוימים, המנתח יבחר למקם מחדש את השרירים. המנתח ירים ויחבר מחדש את העור שנותר, מה שמוביל למראה צעיר יותר. רוב המנתחים עושים זאת תוך הימנעות ממראה עיינים "פקוחות לרווחה" שיכול להיווצר מתיקון יתר.

הניתוח להרמת העפעפיים התחתונים

בזמן שביתוח להרמת העפעפיים העליונים כרוך בהסרה של עור רופף בלבד, ניתוח לעפעפיים תחתונים משלב גם הסרה של עודפי שומן המצויים בעיקר מתחת לעינים. הסרת השומן העודף והעור הרופף יוצרים מראה חלק, מתוח וצעיר יותר באזור שמעל הלחיים. בנוסף, בניתוח עפעפיים תחתונים, ניתן להעביר את השומן או עודף העור לאזור השקעים שמתחת לעינים במידה והאזור נראה שקוע.

במהלך הניתוח, המנתח יבצע חתך קטן מתחת לריסים התחתונים באזור שנסתר מן העין. המנתח יסלק עודפים של שומן עור ושריר לפי ראותו. לפעמים, העודפים יועברו לאזור אחר כדי להימנע מנפיחות. אם השרירים רופפים, המנתח יתקן גם את הבעייה זאת במהלך הניתוח. החתך שבו משתמשים להרמת העפעפיים נרפא מהר.

במקרים שבו המטופל בעל "שקיות" פחות ניכרות, המנתח יסיר את עודפי השומן בלבד ללא הסרת העור. ההליך מתבצע באמצעות מספר חתכים זעירים בתוך העפעפיים התחתונים, ואינו משאיר צלקות נראות לעין.

סיכונים ויתרונות

ברוב המקרים, ניתוח להרמת עפעפיים הוא הליך מינימלי ולא חודרני. היתרונות של הניתוח ניכרים, אך כמו בכל ניתוח, יש לשקול את תופעות הלוואי והסיכונים שעלולים להיווצר כתוצאה ממנו. רוב התסמינים הנלווים לניתוחים קוסמטיים להרמת עפעפיים הם זמניים.

יתרונות אסתטיים

לניתוח להרמת עפעפיים יש הרבה יתרונות, כאשר היתרון העיקרי הוא כמובן המראה הכללי של העיניים. הניתוח מסיר את העור העודף הנמצא על הקפל הטבעי של העפעפיים העליונים. הניתוח יכול גם לתקן נפיחות בעפעפיים העליונים היוצרים מראה עייף. הניתוח לעפעפיים התחתונים יכול להסיר עור עודף ולתקן קווים דקים וקמטים מסביב לעיניים. כמו כן, הניתוח יכול להסיר את ה"שקיות" הנראות מתחת לעין, ואת המראה הנפול שלפעמים חושף את החלק הלבן של העין מתחת לקשתית העין.

יתרון אסתטי נוסף הוא התחושה של המטופל לאחר הניתוח. ניתוח מוצלח יכול לשפר לכם את התדמית החיצונית ולגרום לכם להרגיש טוב יותר לגבי עצמכם.

יתרונות פונקציונאליים

הניתוח להרמת העפעפיים יכול לשפר את ראיית המטופל, כולל ראייה פריפריאלית שהרבה פעמים משתבשת עקב עפעפיים נפולים או רופפים.

כדאי לדבוק: אם הניתוח נעשה כדי לשפר את הראייה, אפשרי שהביטוחים הפרטיים \ קופת חולים משתתפים בעלות הניתוח.

תופעות לוואי אפשריים

מטופלים שעברו ניתוח להרמת העפעפיים יתכן שיחוו מספר תופעות לוואי אשר בד"כ חולפות תוך זמן קצר:

כאבים  – על אף שהניתוח להרמת העפעפיים הוא הליך לא מאוד פולשני, ניתן לצפות לרמה מסויימת של כאב בשלב ההחלמה. דרגת הכאב תלויה בכישוריו של הרופא ובמצב בריאותו \ גילו של המנותח. לאחר הניתוח, סביר שאזור העיניים יכאב לאחר שהחומר המרדים מפסיק לפעול. הרופא המנתח בדרך כלל ירשום תרופות לשיכוך הכאב. מנותחים בד"כ מדווחים על רמת כאב וחוסר נוחות שאיננה מאוד חמורה, ומתארים אותה כדומה לכאב שחשים כתוצאה משיזוף יתר (צריבה, תחושה של "שורף").

צלקות – כאן בא לידי ביטוי רמת המומחיות של הרופא המנתח. מנתחים בעלי ניסיון רב מצליחים לוודא שמידת הצלקות הנותרות מינימלית. עם זאת, יש לצפות למידה מסוימת של סימני צלקות. אלה על פי רוב ידהו במהלך הזמן ולא יהיו ניכרים . מטופלים מסוימים מורחים אלוורה או ויטמין E לאחר הסרת התפרים והם מאמינים כי אלה מסייעים לרפא את הצלקות. יש לנקוט בזהירות בעת מריחת חומרים כדי לא לגרום נזק לפצעים או זיהום.

נפיחות –  נפיחות באזור העיניים היא דבר שכיח לאחר הניתוח. יש להשתמש ברטיות קרח כדי לצמצם את הכאב. יש לנקוט זהירות בהפעלת לחץ על אזור העינים שבו בוצעו החתכים. יש להגביה את הראש במידה האפשר. הנפיחות, אשר עשויה לגרום לטשטוש בראייה, יחלוף תוך מספר ימים. בנוסף, כדאי להימנע ממיצמוץ יתר ומפעילות פיזית מאומצת המגבירה את זרימת הדם לאזור העינים. הדבר יעזור לנפיחות. רטיות הקרח הן האמצעי הטוב ביותר כדי לשכך כאבים ונפיחות.

סיבוכים אפשריים

כמו כל ניתוח אחר, יש לקחת בחשבון שגם ניתוח להרמת עפעפיים כרוך בסיבוכים פוטנציאליים, שיש להם רמות חומרה שונות. הסיבוכים החמורים ביותר כוללים צניחה של העפעף התחתון (אקטרופיון), שטפי דם ורשתית מנותקת.

אקטרופיון (Ectropion) היא תופעה שגורמת לעפעף התחתון לצנוח. זהו סיבוך שכיח שבד"כ עובר מעצמו, אך לעתים נדרש ניתוח נוסף כדי לתקנו.

ניתוק הרשתית היא תופעה שיכולה להתרחש כתוצאה מחורים או שריטות ברשתית העין (החלק הצבעוני של העין), כאשר הרשתית מתנתקת מהשכבות החיצוניות של העין. אפשר לפתור את הבעייה באמצעות ניתוח מתקן.

שטפי דם (Hematoma) הם תופעה רצינית יותר של הצטברות דם מתחת לעור. הסיכוי לשטפי דם גדל כאשר הניתוח מתבצע בשילוב של הליכים קוסמטיים אחרים כמו מתיחת פנים או הרמת גבה.

סיבוכים נוספים כוללים:

 • זיהום
 • צלקות
 • תגובה שלילית \ אלרגיות לחומרים מרדימים
 • דמע מוגבר
 • יובש, עינים צורבות (ניתן לטפל באלה באמצעות טיפות דמעות מלאכותיות)
 • קושי לעצום עינים בזמן השינה. המצב הזה חולף בד"כ, אבל עשוי להתמשך אצל מטופלים מסויימים
 • היווצרות גושים לבנים קטנים (הרופא יוכל לטפל באלה לאחר הניתוח)
 •  מעת לעת, מטופלים מדווחים על ראייה כפולה או מטושטשת, אבל ברוב המקרים, הסיבוכים האלה חולפים תוך מספר ימים.

תוצאות

התוצאות משתנות כמובן בין מטופל למטופל. באופן כללי, מטופלים שעברו ניתוח להרמת העפעפיים מרוצים מאוד מהתוצאות ומהשינוי במראה פניהם. רבים רואים בניתוח דרך להיראות צעירים וחיוניים יותר. עבור מטופלים אחרים, העניין העיקרי הוא שיפור הראייה שהייתה לקויה כתוצאה מעפעפיים שמוטים. לפניכם התוצאות הטיפוסיות המתרחשות כתוצאה מן ההליך, לטווח הקצר והרחוק.

כיצד אראה לאחר הניתוח?

על אף שרוב הניתוחים עוברים בהצלחה, יש להיות מציאותיים לגבי התוצאות. על אף התוצאות הרצויות שמתקבלות אצל רוב המטופלים, יש לקחת בחשבון את הסיבוכים הכרוכים בכל ניתוח. במקרים רבים, ניתן לתקן את רוב הסיבוכים באמצעות ניתוח נוסף פשוט או טיפולים מתקנים. רוב הסיבוכים חולפים ללא צורך בניתוח נוסף.

יש לצפות שמייד אחרי הניתוח, אזור החתכים ייראה אדמומי ונפוח מעט. הצלקות בד"כ ידהו עם הזמן במידה כזו שאנשים לא יבחינו בהן.

יש לצפות לתופעות כמו "פנסים כחולים" ונפיחות מסויימת, אך אלה ישתפרו עם כל יום שעובר. חומרת שטפי הדם והנפיחות משתנה מאדם לאדם, ובד"כ חולפת תוך שבוע או שבועיים.

לאחר שתעברו את תהליך ההחלמה, תוכלו להבחין בתוצאות הרצויות, כמו היעלמותם של קמטים והמראה העייף והכבד של העינים. תיראו צעירים ועירניים יותר.

האם הניתוח ישאיר צלקות?

במהלך הניתוח, המנתח יעשה כמיטב יכולתו למזער את הצלקות של החתכים שבוצעו. כמו אחרי כל ניתוח, הסיכוי לצלקות שניתנות להבחנה קיים וניתן לתקן אותן באמצעות ניתוח מינימלי נוסף. מטופלים מסויימים משתמשים באלוורה או בוויטמין E כדי לטשטש צלקות פוטנציאילות.

מומלץ להימנע מלשפשף את האזור לפחות בחודש וחצי  לאחר הניתוח כדי למנוע נזק אפשרי לרקמות החדשות הנוצרות.

יש מטופלים שבוחרים לטשטש צלקות הנראות לעין באמצעות איפור. בכל מקרה, למרות הסיכוי לצלקות, רוב המטופלים מרוצים מן התוצאות ומרגישים כי היתרונות גוברים על החסרונות.

תוצאות לטווח ארוך

התוצאות המתקבלות מניתוח להרמת עפעפיים בד"כ נשארות למשך שנים ארוכות. עבור חלק מהמטופלים, התוצאות הן קבועות, והמראה של עינים צעירות נותר קבוע. עם זאת, יש לציין, שעל אף שהשומן שמוסר מהעפעפיים מוסר באופן קבוע, תהליך התבגרות העור ממשיך, והקמטים והעור הרופף שהיו קיימים לפני הניתוח עשויים לחזור. ניתוח להרמת גבה בשילוב עם ניתוח זה יכול להפחית את הסיכוי לכך.

רוב המטופלים מרוצים מתוצאות הניתוח שעברו ואף רבים בוחרים להוסיף שיפורים לפניהם לאחר שהם רואים את התוצאות המתקבלות כגון ניתוח להרמת גבה או מתיחת פנים.

הרמת עפעפיים
User Rating 5 (1 vote)
Sending

הוספת תגובה

Click here to post a comment