ניתוח מתיחת צוואר
ניתוחים וטיפולים לפנים

מתיחת צוואר

על אף שהצוואר מזדקן בדרך כלל לפני אזור הפנים, יש סיבות אחרות שעשויות לגרום לצווארכם להיראות מבוגר מכפי שאתם. אם למשל איבדתם משקל רב או כתוצאה מגנטיקה. מתיחת צוואר היא הליך שגם צעירים וגם מבוגרים בוחרים לעבור אותו.

ישנם שני סוגי ניתוח מתיחת צוואר שמטרתם לשפר את מראה הצוואר:

 • ניתוח לסילוק או שינוי שרירי הצוואר (Platysmaplasty)
 • ניתוח לסילוק עור עודף (Cervicoplasty)

אפשרות נוספת היא לבצע שאיבת שומן כדי לטפל בבעיית עודפי השומן. עם זאת, במקרים מסוימים, הזרקות של בוטוקס עשויות להיות התשובה לבעיה אם אתם סובלים ממלאות או "פסים".

ההליך

ניתוח מתיחת צוואר בדרך כלל אורך שעתיים עד שלוש שעות. אם אתם עוברים ניתוח נוסף, כמו מתיחת פנים ההליך יהיה כמובן ארוך יותר בהתאם. ההליך הספציפי תלוי בתוצאות הרצויות ובמצבכם האישי. כדי לעבור את ההליך עליכם להיות במצב בריאותי תקין, מבחינה פיזית ומנטלית כאחד.

עליכם לברר מה מפריע לכם במראה הצוואר ומה בדיוק אתם רוצים לשנות ולתקן. פגישת הייעוץ היא זמן טוב לעבור על הציפיות שלכם עם הרופא המנתח.

אלה כמה מהתיקונים השכיחים בניתוח מתיחת צוואר:

 • בלט של שומן הצוואר (בדומה לסנטר הכפול שאותו מתקנים במתיחת פנים)
 • עודף שומן
 • עודף עור

בלט שומן, שרירי צוואר חלשים או רפויים

אם שרירי הצוואר חלשים או רפויים, הדבר עשוי להוביל לבלט או פימה שומנית. כדי לטפל בבעיה, מנתח עשוי להמליץ על ניתוח פלטיסמה (ניתוח המתמקד בשרירי הצוואר). במהלך הניתוח, המנתח מבצע חתכים מתחת לסנטר ו/או מאחורי האוזן כדי להגיע לשרירי הצוואר ולתקן אותם בהתאם. לפעמים הדבר מצריך סילוק של שרירים מסוימים. המנתח גם עשוי להתקין תפרים קבועים כדי להחזיק את הרקמות במקומן.

בהליכים חדישים ופחות פולשניים, המנתח יוכל לבצע חתכים קטנים יותר ולהשתמש באנדוסקופ (מצלמה קטנה המחוברת לצינורית דקה) כדי להשלים את הניתוח.

ביחד עם המנתח ולפי מצבכם הרפואי , תוכלו להחליט איזו סוג הרדמה ברצונכם לקבל, כללית או מקומית.

כמו כן, במקום ניתוח, או כתוספת משלימה, תוכלו להיעזר בהזרקות בוטוקס כדי להחליש חלק משרירי הצוואר האחראים להיווצרות ה"פסים" הגורמים למראה מלא. ההזרקות ניתנות במהלך פגישות חוץ ואורכן רק כמספר דקות.

עודפי עור באזור הצוואר

בדיוק כמו פלטיסמה, המנתח יבצע חתכים קטנים בעור ומתיחתם למקומם. החתכים ייסגרו באמצעות דבק רקמות או תפרים. ניתוח זה נמשך בין שעתיים לארבע שעות. שוב, אמצעי ההרדמה תלוי בהעדפתכם האישית.

לאחר הניתוח, המנתח ירכיב תחבושת שתחבשו למשך שבוע לפחות מיום הניתוח.

שומן יתר באזור הצוואר

בעיה זו דורשת שאיבת שומן שבה המנתח יבצע חתכים מינימליים מתחת לסנטר ויסיר את עודפי השומן. אם זה ההליך היחיד שאתם עוברים, הניתוח לא יימשך יותר משעה. הניתוח מלווה בתפרים אותם יש לחבוש למשך תקופה מסוימת.

כיצד להתכונן לניתוח?

במהלך פגישת הייעוץ, המנתח יעבור איתכם על תרופות שיש להימנע מהן לפני הניתוח. תרופות וכן ויטמינים מסויימים גורמים להידללות הדם, דבר שמוביל לדימום יתר.

אם אתם מעשנים, תצטרכו להפסיק לעשן לפחות שבועיים לפני הניתוח ובמהלך השבועיים שלאחריו. תכננו להפסיק לגמרי למשך תקופה זו, שכן עישון מונע החלמה תקינה.

בנוסף, זה לא הזמן לחתוך את הקלוריות, אם אתם מנסים לרדת במשקל. עליכם לאכול נכון כדי להבטיח החלמה תקינה של גופכם.

ליבשו בגדים נוחים ביום הניתוח. כדאי ללבוש חולצת כפתורים כדי להימנע מהצורך להרים את החולצה מעל הראש.

מטופלים העוברים ניתוח למתיחת צוואר בדרך נדרשים לקחת שבוע חופש מהעבודה, אך רופאכם יוכל לייעץ לכם בנוגע לזמן ההחלמה בהתאם למצבכם האישי.

אם אתם עוברים ניתוח פלטיסמה או סרביו או שילוב של כמה מן ההליכים המוזכרים כאן, כדאי להכין בבית את הדברים הבאים:

 • שקיות קרח
 • מדחום
 • גאזה ומגבות
 • אספקה של בגדים נוחים, עדיף חולצות כפתורים או חולצות שאין צורך להרים מעל הראש
 • מספר כריות שיאפשרו לראשכם להיות במצב מורם בעת ישיבה או שכיבה
 • חומר סיכה (כמו וזלין) ותכשיר אנטיבקטריאלי לאזור התפרים
 • מלווה שיישאר אתכם ביום יומיים הראשונים שלאחר הניתוח

תהליך ההחלמה

רוב האנשים יכולים לחזור לעבודה תוך 9-14 יום לאחר הניתוח.

אם אתם עוסקים בפעילות ספורטיבית, תצטרכו להמתין לפחות חודש אם לא יותר כדי לשוב לפעילות זו.

סיבוכים ותופעות לוואי

נפיחות ואדמומיות יכולות להימשך מספר ימים לאחר הניתוח. אפשר שתחושו מתיחות או תחושה של עיקצוץ או צריבה. אובדן תחושה גם יכול להיות תופעת לוואי. כל התסמינים הללו שכיחים ובדרך כלל חולפים בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח ואינם צריכים להוות סיבה לדאגה.

כמו בכל ניתוח, יש סיכוי לזיהום. בשל כך, יש לעקוב באופן קבוע אחר חום גופכם באמצעות מדחום. ברגע שאתם רואים סימנים לחום גבוה, התקשרו לרופא מייד. כמו כן, אם אתם מבחינים במוגלה, יש להתקשר לרופא מייד.

במקרים נדירים יש תגובה אלרגית לחומר המרדים. לכן, חשוב ליידע את הרופא לגבי כל אלרגיה לפני הניתוח.

מתיחת צאוור
User Rating 5 (1 vote)
Sending

הוספת תגובה

Click here to post a comment