כללי

התמכרות

התמכרות

אחת התופעות הנפוצות בקרב אוכלוסיות רבות אם בארץ ואם בשאר הארצות בעולם הינה תופעת התמכרות. זוהי תופעה כרונית, אשר ילד או מבוגר, מפתח הרגל שאינו ניתן לשליטה בשימוש בחומרים או התנהגויות מסוימות למרות ההשלכות השליליות בהתנהגויות אלה. הגוף מתחיל להשתוקק  לחומרים או להתנהגות, מה שישבש את אורח חייו של המתמכר. יש לציין כי להרבה מההתמכרויות קיים מרכיב פסיכולוגי שלעיתים קרובות קשה להתגבר עליו. מדובר על תחושות וטקסים מסוימים שהופכים להיות חלק עיקרי מאישיותו של המתמכר.

ההתמכרויות הנפוצות בקרב ילדים ובני נוער

הרבה ילדים ובני נוער, הופכים למכורים במיוחד לסמים או פעילות מהנה אחרת והתנהגותם הופכת לשלב מוכר בתהליך התמכרות.. כמובן שכאשר ההתנהגות כבר נחשבת לסממנים ידועים של התמכרויות ישנן השלכות  שליליות שקשה להבחין בהתחלה, אך ככל שעובר הזמן, הדפוסים של התנהגויות אלה הינם התמכרות לכל דבר ועניין. ישנן משפחות רבות, אשר מתמודדות עם בעיות  כגון התמכרויות ואלה מוצאות עצמן חסרי אונים בהידרדרות אישית, גופנית ונפשית, כלכלית ומשפחתית מבלי כלים להתמודדות בתופעה קשה ומורכבת זו.

העידן המודרני, הינו רב לחצים ועשוי להוות מלכודת גם לילדים ממשפחות טובות. התמכרויות של בני נוער מפחידה ועל ההורים שנמצאים גם הם במרוץ מטורף של עבודה, חייבים לגלות ערנות בהתנהגות ילדיהם, על מנת למנוע אפשרות של התמכרות, על מנת לתפוס את הבעיה בזמן לפני שיהיה מאוחר מדי.

ההתמכרות הנחשבת לנפוצה במיוחד בקרב מבוגרים

האוכלוסייה הבוגרת, חשופה לאלכוהול ובכל אירועי חברה, ניתן למצוא משקאות אלכוהוליים מסוגים שונים. כאשר שתייה זו, הופכת לחורגת מהנורמה, מדובר כבר על התמכרות לאלכוהול.. האלכוהול, הופך להיות מרכז חייהם של המכורים  והיא הולכת וגוברת. מדובר על התמכרות מסוכנת עד לאיבוד שליטה, פגיעה בתפקוד היום, יומי וניהול שגרת החיים וכן היא מזיקה מאוד לבריאות. הטיפול במכורים לאלכוהול, מתמקד תחילה בגמילה פיזית מאלכוהול, כאשר הוא מלווה בליווי של 24 שעות. השלב השני הינו גמילה נפשית מהטיפה המרה ומהצורך והרצון העז לשתיית משקאות אלכוהוליים.

מדובר על טיפול מאוד מורכב, אשר אורך זמן רב ויש לעקוב אחר המטופלים, על מנת שחלילה לא תהיה אפשרות למעידה ולחזרה לשתייה, עקב מקרה או  משהו שעלול לפגוע במתמכר ולגרום לו לרוץ לבקבוק השתייה  האלכוהולית.