כללי

אלגוס ולגוס – כיצד מתמודדים עם תופעה זו

אלגוס ולגוס

המונח אלגוס ולגוס מוכר מאוד בקרב רופאים ומטפלים בתחום האורתופדיה בכלל ובפרט בקרב כל מי שמתעסק בכפות רגליים. לא מעט אנשים מתמודדים עם בעיה זו, ונדרשים להשתמש באמצעים שונים על מנת להתגבר עליה.

אלגוס ולגוס היא תופעה שכיחה כאמור, ומה שמאפיין אותה היא העובדה שעצם המסרק ברגל למעשה "נודדת" פנימה, ואז הבוהן הגדולה נודדת החוצה, דבר שיוצר עיוות מסוים במפרק בסיס הבוהן. כל זה גורם לשחיקה במפרק שבמקום, וכן לבליטה בצד הפנימי של הרגל. זה מוביל לתחושת כאב בזמן התנועה, בפרט כאשר משתמשים בנעליים סגורות אז יש לחץ על הרגל.

על מנת להתמודד עם בעיה זו, יש לפנות אל אורתופד אשר ידע לאבחן את הבעיה ולטפל בה. חשוב לומר, מלבד העובדה שמדובר בתחושת כאב עזה, הרי שמדובר גם בהפרעה אסתטית אשר יכולה להפריע, הן לגברים והן לנשים, לכן הם מבקשים לטפל בבעיה באופן הרבה יותר מהותי מאבחון רגיל.

כיצד מטפלים בתופעה?

כאמור, יש לפנות אל אורתופד על מנת שיוכל לאבחן את הבעיה, אך מעבר לזה, יש גם לפנות אל חנות אורתופדיה בשביל לבחון האם יש אמצעים וכלים שונים שיכולים לטפל בבעיה באופן מיידי,. כך למשל, צריך לבחון האם ניתן להשתמש במדרסים מסוימים שיכולים לעזור בטיפול בבעיה.

תהליך האבחון של אורתופד הוא לא מורכב, בדרך כלל הוא יתבצע על פי מראה העין, מישוש, ובשלב מאוחר יותר הוא יתבצע על ידי צילום בשביל לבחון את מצב העצם. בהתאם לתוצאות הצילום ייקבע האם יש צורך לבצע טיפול מסיבי או שאפשר לבצע טיפול אחר.

חשוב להדגיש, הבחירה לפנות אל אורתופד כזה או אחר, נובעת כמובן משאלת הניסיון שיש לו, סוג ההתמחות שלו וכן היא נובעת מהשאלה כמה מהר הוא יכול לפנות ולטפל בבעיה על מנת שהיא לא תחמיר ויהיה ניתן לטפל בה בהקדם. ככל שאנחנו נדחה את הטיפול כך יגדל הסיכוי שהבעיה תחמיר ולא רק שזה יגרום לתחושת כאב קשה יותר אלא המצב עלול גם להסתבך יותר.